DataLife Engine > Актуально > Прикордонна безпека держави забезпечена законодавчими змінами

Прикордонна безпека держави забезпечена законодавчими змінами


17.05. Разместил: yuriy
29 квітня 2018 року набрав чинність Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прикордонної безпеки держави».
Закон вніс низку кардинальних змін у сфері провадження у справах про адміністративні правопорушення, протидію яким віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України. Новацій стосується Кодексу України про адміністративні правопорушення, законів «Про Державну прикордонну службу України» і «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Так нововведення значно збільшено суми адміністративних санкцій. Попередні розміри штрафів, що становили еквівалент від 3 до 55 євро, не мали відчутного впливу і не стримували іноземця-правопорушника від вчинення протиправних дій, а в окремих випадках навіть не відповідали розміру завданої шкоди.
Суттєво збільшилась відповідальність за статтею 185-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Злісна непокора законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону», яка зросла в десять разів. Якщо раніше максимальний штраф за вчинення даного правопорушення складав 170 гривень та відтепер становитиме 1700 гривень.

Підвищено штраф за порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через нашу державу. Тепер за статтею 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф становитиме від 1700 до 5100 гривень (раніше 510-850 гривень).

Крім того, за незаконне перетинання державного кордону або спробу незаконного перетинання державного кордону України (стаття 204-1) максимальний штраф становитиме 8500 замість 3400 гривень. При цьому запроваджено додаткове стягнення у формі конфіскації знарядь і засобів вчинення цього правопорушення зокрема: гідрокостюмів, човнів, дельтапланів, тощо. Це є важливим моментом, що дає додаткові важелі впливу на правопорушників.

До Кодексу про адміністративні правопорушення введено дві нові статті, а саме «Умисне невиконання іноземцем рішення про заборону в’їзду» (стаття 203-1) та «Порушення порядку в’їзду до району проведення АТО або виїзду з нього» (ст. 204-4). Розмір штрафу за першою статтею становитиме від 1700 до 5100 грн., за другою – від 5100 до 8500 грн.

Після набуття чинності Закону справи щодо незаконного в’їзду та виїзду з тимчасово окупованої території тепер розглядатимуть не суди, а прикордонники, а строк притягнення порушників до відповідальності збільшився з трьох місяців до одного року.

Законодавчі зміни також дозволять прикордонникам прискорити процедури адміністративного провадження та сприятимуть зменшенню черг в пунктах пропуску. Замість безлічі процесуальних документів, за умови згоди та визнання особою, що вчинила порушення, дозволено виносити лише постанови у справах, без складання протоколів про адміністративні правопорушення. Це стосуватиметься правопорушень, виявлених у пунктах пропуску та КПВВ за п’ятьма статтями Адміністративного кодексу: 202, 203, 203-1, 204-2 та 204-4.

Скасовано обов’язок прикордонників інформувати прокурора про затримання особи. Крім того, прикордонникам надано право запрошувати до підрозділів осіб для з’ясування обставин вчинення правопорушення за всіма справами, що належать до компетенції прикордонного відомства.

Також положеннями Закону удосконалено норми щодо заборони в’їзду в Україну іноземцям, які незаконно перебували на тимчасово окупованій території та в окремих районах Донецької та Луганської областей, та підвищено строки заборони в’їзду, залежно від визначених законом обставин. Зокрема, особі, яка порушуючи рішення про заборону в’їзду на три роки, в’їжджає в Україну, може бути заборонено в’їзд вже на десять років. Цей термін додається до попереднього строку заборони.

Хотілося б зазначити, що новації торкнулись і прикордонників. Охоронцям кордону надано право носити на форменому одязі, закріплювати на транспортних засобах та використовувати відео-реєстратори. Також відтепер стягувати з правопорушників штрафи прикордонники можуть за допомогою безготівкових платіжних терміналів.

Вернуться назад