За 7 років Житомиру вдалося скоротити споживання газу майже на 40%. Продовжуємо заміщення газу: за рік спільно з НАК «Нафтогаз» у місті побудують ще дві котельні на альтернативному паливі.
У 2015 році Житомир у рік споживав 93 мільйони кубометрів газу. Зараз ця цифра знизилася до 57 мільйонів кубометрів, а в найближчі роки місто планує використовувати не більше 10% газу для своїх потреб. Про це сказав міський голова Сергій Сухомлин у ході робочого візиту голови правління НАК «Нафтогаз України» Юрія Вітренка та народних депутатів України, членів Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг до Житомира. У ході візиту учасники ознайомилися з роботою котельні, котра працює на трісці. Її запустили у грудні минулого року. На сьогодні ця ТЕЦ працюватиме на повну потужність і забезпечуватиме 7 об’єктів соціальної сфери та один житловий мікрорайон міста.
«Перевіряємо зараз готовність до опалювального сезону і ми бачимо, що житомиряни будуть забезпечені і газом, і централізованим опаленням. Це завдяки газу, який постачає НАК «Нафтогаз», і завдяки таким сучасним технологіям, коли природний газ заміщується на біомасу, на тріску. І це дає можливість забезпечити надійне теплопостачання. Крім того, це і економічно вигідніше, ніж природний газ. У поєднанні з великою роботою, яку проводили у Житомирі щодо модернізації мереж, у місті дуже низькі втрати тепла: у 5-6 разів менше, ніж в багатьох інших містах. Це дуже позитивний приклад, який ми вивчаємо, і хочемо, щоб він запроваджувався по всій Україні», — сказав голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко під час відвідання ТЕЦ РК-10.
НАК «Нафтогаз» бере участь в реалізації проєктів будівництва двох об’єктів генерації електричної та теплової енергії з біопалива. Юрій Вітренко передав міському голові Сергію Сухомлину техніко-економічне обґрунтування нових проєктів. Їх планують реалізувати за рік.
«Починаємо два великих проєкти. «Нафтогаз» — наш партнер, вже замовлено обладнання. Фактично за рік в Житомирі має з’явитися ще 50 МВт потужності на альтернативному паливі. Це в п’ятеро більше ніж ця котельня. Це вигідно і місту, і «Нафтогазу». Другий момент: цьогоріч ми також запускаємо ще чотири котельні на альтернативному паливі. Ми не будемо говорити, в яких районах ці котельні запускаються, але дві з них модульні, вони будуть працювати на подачу тепла, у разі якоїсь надзвичайної ситуації ми зможемо перенести їх в інший район», - каже Сергій Сухомлин.
Одна з двох нових котелень, яку будуватимуть у Житомирі, працюватиме на RDF-паливі (паливі, яке виробляється зі сміття) та зможе замістити ще 20 млн кубів газу.
«Відходити від газу стратегічно важливо. Особливо в умовах війни. З одного боку — це економія, це енергонезалежність. З іншого — це один із кроків до циркулярної економіки як глобального тренду: переробляємо — отримуємо енергію», — говорить Житомирський міський голова Сергій Сухомлин.
Щодо готовності до опалювального сезону, голова правління НАК «Нафтогаз України» відзначив повну готовність Житомира до зими. У деяких містах України показник готовності ще коливається у межах 70-80%.
«Щодо накопичення газу в «підземках», у нас приблизно 13,9 млрд куб.м газу. Це дає нам можливість нормально входити в опалювальний сезон. Будемо додатково імпортувати газ, але ми також робимо все можливе для того, щоб видобувати більше газу. На Заході України ми збільшуємо видобуток газу, на Сході ми практично стабілізуємо видобуток. В принципі з точки зору того, щоб потрібно було зробити ми підготувалися фактично на 90%. Зараз ми приїхали з народними депутатами, які вивчають позитивний досвід Житомира якраз для того, щоб зробити в наступному опалювальному сезоні практично все, щоб не використовувався природній газ для централізовано опалення. Це дасть можливість не підвищувати тарифи і мати стабільну тарифну політику для людей, навіть в умовах коли газ є рекордно дорогим. Для того, щоб Україна взагалі не імпортувала газ, а навпаки навіть мала можливість експортувати газ, а ці кошти йшли на оборону нашої країни. У наступному опалювальному сезоні ми плануємо перейти на опалення на біомасі, пілеті», — відзначив Юрій Вітренко.