DataLife Engine > Цитати > Сергій Сухомлин: Необхідно прийняти Муніципальний кодекс, який би чітко встановлював відповідальність центральних та місцевих органів влади

Сергій Сухомлин: Необхідно прийняти Муніципальний кодекс, який би чітко встановлював відповідальність центральних та місцевих органів влади


19.02. Разместил: yuriy
Слід опрацювати і прийняти Муніципальний кодекс, який би чітко встановлював відповідальність, права й обов’язки центральних органів влади та органів місцевого самоврядування. До питання ж внесення змін до Конституції України слід підходити зважено та без поспіху. Так вважає міський голова Сергій Сухомлин, висловлюючи свої погляди на те, чи потрібні наразі конституційні зміни в контексті реформи децентралізації.

18 лютого в Інституті Горшеніна відбувся круглий стіл «Децентралізація. Погляд місцевої влади», у якому взяли участь Олександр Слобожан, Виконавчий директор АМУ, Сергій Сухомлин, Житомирський міський голова, Василь Сидор, Славутський міський голова, Анатолій Федорук, Бучанський міський голова, Володимир Коваленко, Новокаховський міський голова, Анатолій Душко, Баранівський міський голова.

«Децентралізація несе низку проблем. У першу чергу - відсутність відповідальності центральних органів влади за ті рішення, які вони продукують або приймають. Простий приклад: якщо освітня субвенція недостатня і неправильно порахована, то закривати недостачу має місто. Минулого року ми за рахунок міста закрили близько 50 млн грн зарплати вчителям за освітньою субвенцією. Якщо я як мер не виплатив зарплату, на мене чекає кримінальна відповідальність. Якщо міністерство неправильно порахувало і не надало кошти, ніякої відповідальності немає і ніхто ці гроші не поверне. Тому, якщо ми говоримо про зміни до Конституції, то перед цим слід було б опрацювати і прийняти Муніципальний кодекс…Чесні паритетні умови, згідно з якими, якщо парламент встановлює пільги, то повинен дати фінансовий компенсатор для цих пільг. Якщо місто приймає політичне рішення, яке виходить за межі його повноважень, воно теж повинен нести за це відповідальність», - відзначив Сергій Сухомлин.

Серед позитивних аспектів децентралізації, відмічених міським головою Житомира, - зростання місцевих бюджетів і можливість конкурувати за людей.

«Уряд весь час говорить про зростання місцевих бюджетів, і це правда. Але варто подивитися на витрати за державними повноваженнями, які місцеві бюджети щороку збільшують. Якщо взяти Житомир, то в 2015 році ми витрачали за цими статтями 54 млн грн, а в 2019-му ця сума становила приблизно 519 млн грн. Так, за ці роки нам завдяки бюджетнійдецентралізації вдалося зробити в місті багато. Децентралізація в першу чергу дає можливості і, що також дуже важливо, включає конкуренцію між містами. Конкуренція йде за людей, сьогодні це головний ресурс. І децентралізація дозволяє створювати умови, за яких люди не виїжджатимуть з твого міста або будуть приїжджати в нього. За нашими прогнозами, якщо Верховна Рада прийме закон про продаж землі, частина сільського населення виїде в міста, що теж прискорить процес урбанізації», - сказав Сергій Сухомлин.

Вернуться назад