DataLife Engine > Обласні новини > Як і коли житомирянам можна звернутись до Європейського суду з прав людини

Як і коли житомирянам можна звернутись до Європейського суду з прав людини


19.06. Разместил: yuriy
Неодноразово до Центрів та бюро правової допомоги Житомирщини звертались громадяни з запитаннями як і куди можна звернутись із заявою до Європейського Суду з прав людини. Тож, аби поставити всі крапки над «і», роз'яснюємо процедуру звернення до Європейського суду.

Для початку відмітимо, що Європейський Суд з прав людини – це міжнародний судовий орган, який покликаний забезпечити дотримання державами-учасницями прав та свобод, гарантованих Європейською Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод і уповноважений розглядати заяви осіб, які скаржаться на порушення державами-учасницями прав та свобод, передбачених Конвенцією.
До Європейського Суду можна звертатись:
– проти однієї чи декількох держав, на які поширюється дія Конвенції і котра/котрі, своєю дією або діями чи бездіяльністю, що стосувались безпосередньо вас, порушили Конвенцію з прав людини;
– скарги мають стосуватися дій або бездіяльності одного або декількох органів влади держави, якої стосується заява (наприклад, судового або адміністративного органу).
Заява повинна стосуватися одного з прав, викладених у Європейській конвенції з прав людини. Порушення, на які можна скаржитись, можуть стосуватися широкого кола питань: катування чи нелюдське поводження з ув’язненими; законність тримання під вартою; порушення при розгляді цивільних чи кримінальних питань; дискримінація у здійсненні прав, викладених у Конвенції; батьківські права; право на повагу до приватного та сімейного життя, житла і кореспонденції; свобода вираження поглядів, свобода передавати чи отримувати інформацію, свобода участі у зібраннях та демонстраціях; вислання та екстрадиція; конфіскація майна та його вилучення.
Звернутися до Суду можна або звичайним листом, в якому необхідно чітко викласти скарги (в такому разі буде надіслано формуляр заяви, який потрібно заповнити), або одразу надіслати заповнений формуляр заяви. Формуляр заяви розміщено на офіційному Інтернет-сайті Європейського суду з прав людини за адресою: http://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=applicants/forms/ukr&c. Лист і/або заповнений формуляр заяви потрібно надіслати за адресою:
The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg Cedex
France – Франція
Писати до Суду можна однією з офіційних мов Суду (англійською чи французькою) або ж офіційною мовою будь-якої з держав, що ратифікували Конвенцію, в тому числі українською. У випадку, коли Суд прийме вашу скаргу до розгляду подальша переписка зі Судом здійснюватиметься лише французькою або англійською мовами.

Для подання заяви до Суду у Вас є лише шість місяців після ухвалення остаточного рішення компетентним судом або органом влади. Процедура розгляду Вашої справи безкоштовна.

Надзвичайно важливо, щоб перед зверненням до Суду Ви використали усі засоби судового захисту в державі, проти якої спрямована заява, які могли б привести до позитивного вирішення питання, що є предметом оскарження. В протилежному випадку Вам необхідно буде довести, що такі засоби захисту є неефективними. Це означає, що Вам слід спочатку звернутися до національних судів, яким підсудна Ваша справа, включаючи відповідну вищу судову інстанцію, для захисту своїх прав, про порушення яких Ви бажаєте надалі заявити перед Судом.

Для роз'яснення процедури звернення та заповнення формуляра заяви до Європейського Суду звертайтесь до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
Бердичівський місцевий центр – м. Бердичів, вул. Чорновола, 9, тел.:(04143) 4-14-42
Житомирський місцевий центр – м. Житомир, вул. Гагаріна, 47, тел.:(0412) 43-15-89
Коростенський місцевий центр – м. Коростень, вул. Сосновського, 28-г, тел.:(04142) 5-09-45,49
Новоград-Волинський місцевий центр – м. Новоград-Волинський, вул. Івана Франка, 31-, тел.:(04141) 2-15-82
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103

За інформацією Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирській області

Вернуться назад