Житомир - Кредит ЄБРР: пристрасті чи здоровий глузд?

Житомир - Кредит ЄБРР: пристрасті чи здоровий глузд?

27.12 08:55    
ЩО ПЕРЕВАЖИТЬ?

14 грудня на громадських слуханнях у сесійній залі міської ради відбулася презентація проекту з надання КП "Житомиртеплокомуненерго" кредиту Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) в сумі 10 млн. євро і 5 млн. євро гранту, який надає Фонд Партнерства Енергетичної Ефективності Навколишнього Середовища Східної Європи «Фонд ESP» без повернення останнього.

Презентація проходила під керівництвом міського голови Володимира Дебоя за участю голови обласної ради Йосипа Запаловського, депутатів міської ради, заступників міського голови, керівників комунальних підприємств і інших структур міськради, представників ЄБРР, журналістів та була зумовлена необхідністю детального роз'яснення суті проекту як депутатам, так і широкій громадськості міста, оскільки саме з цієї причини питання щодо надання дозволу на одержання тепловиками міста кредиту ЄБРР було знято з порядку денного сесії міської ради 7 грудня.

Хто "за" і чому

Незважаючи на те, що позичаєш чужі гроші, а повертаєш свої, брати в борг, як переконує світова практика, вигідно. Найбільшими боржниками у світі є найбільш розвинені країни. І очолюють цей список, як не важко здогадатися, США.

"Нас ніхто ні в чому не переконує", - сказав Володимир Дебой і додав, що у разі відмови Житомира від кредиту його одразу забере інше місто. Черга, на кшталт тієї, що ми бачимо в телесюжетах біля автівок з пайками для потерпілих від катастрофи, вишикувалася за кредитом не тільки з числа міст-обласних центрів.

Катастрофу у житлово-комунальному господарстві із всезростаючою тривогою прогнозують в усіх містах України. За словами директора КП "Житомиртеплокомуненерго" Дмитра Рогожина, "колосальна технічна катастрофа з теплопостачанням у Житомирі може трапитися через 1-2 роки".
Крім того, на думку Володимира Дебоя, "протягом 2-ох років в нашій державі у власності громад не залишиться жодного водоканалу чи теплокомуненерго". І тоді ніхто не буде церемонитися із тарифами на послуги, для чого вже створено відповідні передумови. Як сказав Дмитро Рогожин, віднедавна теплозабезпечення розділено на три окремі складові: виробництво тепла, його транспортування і доведення тепла безпосередньо до споживача.
Тож, у разі банкрутства теплокомуненерго, одразу знайдуться охочі приватизувати тільки виробничу сферу (котельні). А всі теплові мережі й інша інфраструктура ляжуть на плечі городян, що "призведе до необгрунтованих тарифів", застеріг Дмитро Володимирович.
Кредит же ЄБРР на 10 років унеможливить зміну статусу "Житомиртеплокомуненерго".

Міський голова Володимир Дебой сказав наступне: "Коли на засіданні Мінрегіонбуду озвучили інформацію про погодження комітету кредиторів щодо виділення Житомиру кредиту ЄБРР в сумі 10 млн. євро, а також 5 млн. євро гранту, то в перерві до мене підходили міські голови, вітали і запитували, яким чином вдалося отримати такий ресурс?"

Йдеться, як сказав на слуханнях представник ЄБРР Денис Гайовий, "про унікальний пілотний проект, якого ще не знали країни Східної Європи": разом із кредитом пропонують одержати безкоштовно грант у сумі 5 млн. євро, що становить третину усіх коштів.(!)
Подібного співвідношення не було ніде. Для прикладу, на кредит ЄБРР з реконструкції водоканалу у Запоріжжі в сумі 39 млн. євро грант становив лише 2,2 млн. євро.

Про необхідність одержання кредиту переконливо говорила екс-міський голова, депутат Віра Шелудченко: "5 млн. євро, - ділилася роздумами Віра Тимофіївна, - нам подарували, щоб ми, по суті, погасили витрати за користування кредитом. У нас ніколи не буде в міському бюджеті достатньо коштів, аби ми могли зробити щось радикальне. Можна знаходити масу недоліків. Але це є реальний шанс покращити стан справ у тепловому господарстві міста... Сьогодні 40% грошей тут вилітає в трубу... Погляньте, яка черга на кредит стоїть за нами. Проект ЄБРР успішно працює в Івано-Франківську, для реконструкції міського транспорту кредит взяв Львів, Київ - на метро, Запоріжжя - на водоканал. Нам треба терміново погоджувати кредит, щоби навесні розпочати конкретні роботи з реконструкції тепломереж".

Володимир Михайлович висловив вдячність усій каденції депутатів попереднього скликання і особисто екс-мерові Вірі Шелудченко за проведену велику підготовчу роботу, починаючи з 2008 року, що зробила можливість кредиту ЄБРР сьогодні реальністю.
Жодних сумнівів не має й голова обласної ради. "Увесь світ, - сказав Йосип Запаловський, - живе в кредит... Якщо нам до 10 млн. євро додають безоплатно 5 млн. євро, фактично, для того, щоб ми погасили відсотки за користування кредитом, то що може бути краще? Крім того, матимемо нові робочі місця, зростуть відрахування до бюджету, у Пенсійний фонд... Які сумніви?"

Звідки сумніви

Сумніватися окремих депутатів у вигідності кредиту ЄБРР спонукає те, що відповідальність за нього покладається на міську раду. Звідси висновок: отже, міська рада повинна мати власні гроші, що необхідні для обслуговування кредиту, а, у разі чого, й повернення усіх наданих коштів. І далі: якщо ці кошти передбачаються зобов'язаннями міської ради, значить, вони мають бути, тож їх тоді треба спрямувати безпосередньо на реконструкцію тепломереж, а не брати кредит і платити відсотки...

Насправді ж, грошей у міській казні немає. І вони не очікуються у достатній кількості навіть у віддаленій перспективі. Адже для доведення теплового господарства міста до європейських стандартів необхідно близько 700 млн.грн. Запропоновані кредит і грант у сумі близько 170 млн.грн., ясна річ, не можуть задовольнити всі потреби. Однак - це досить солідне фінансування на тлі можливостей міського бюджету, що обмежені лише кількома мільйонами гривень тепловикам на рік.

Механізм погашення кредиту Володимир Дебой пояснив на прикладі двох вантажівок: ЗІЛа і МАНа. За рахунок значно меншого споживання пального другий автомобіль при перевезенні на 100 км однакової кількості вантажу дасть економію грошей у 200 грн. Якщо з цієї суми треба буде платити 100 грн. за кредит, взятий на купівлю МАНа, то, резюмував міський голова, такий кредит вигідний, його треба брати.

Так само й щодо кредиту ЄБРР. Річна ефективність від його використання, за словами Дмитра Рогожина, становитиме 32 млн.грн. За рахунок цієї економії підприємство саме обслуговуватиме кредит. Відстрочка платежу тіла кредиту - 3 роки. Майже таким, за підрахунками фахівців, є термін його окупності. Якщо загалом місту надають 15 млн. євро, то повернути треба буде... 14 млн. євро протягом 10 років.

Другий привід для сумнівів: чому раптом Фонд ні з того ні з сього дарує Житомиру 5 млн. євро гранту?
Цей, справді, благородний для нас жест з боку Швеції, втім, не варто вважати виявом любові до нас або асоціювати його із "безкоштовним сиром". Все набагато прозаїчніше. Згадуючи історію співпраці з ЄБРР, Віра Шелудченко розповіла, що спершу йшлося про кредит в 6 млн. євро для реконструкції міськводоканалу. Але за умови, що місто власними коштами збудує абсолютно нові очисні споруди і тим самим зменшить згубну дію їх на природне середовище.

5 млн. євро гранту передбачені саме з екологічних міркувань. І вони підуть на використання альтернативних джерел енергії, зокрема, відходів деревини, запровадження інших екологічно благополучних технологій, як, скажімо, локальні теплові пункти тощо.
На біду шведів і на наше щастя, Швеція не має екологічно замкнутого простору. А отже, далеко не всі 270 тис. тонн зовнішніх викидів, що їх щорічно продукує в атмосферу "Житомиртеплокомуненерго", осідають в Україні: вітер не завжди дме в напрямку Швеція-Житомир, трапляється й навпаки... Не було б щастя, так нещастя помогло...

... Здобуті за три роки численні позитивні висновки і рішення на рівнях міжнародних аудитів і експертиз, кредитних комісій і ради директорів ради ЄБРР, Кабінету Міністрів України щодо можливості надання Житомиру кредиту і гранту, Денис Гайовий назвав неабияким успіхом, гарним плодом спільної праці міської влади, КП "Житомиртеплокомуненерго" і ЄБРР. Позитивний розгляд цього питання може стати реальністю.
Автор статті: Антон БЕЗДІТКО


RuporZT


Коментарів: 0 Додати коментар Роздрукувати За матеріалами: Газета «Місто»
Україна Цікавинка Скандали
Сьогодні 18:22
25 червня: Ситуація в контрольних пунктах в’їзду-виїзду ...
Сьогодні 16:23
Група наукових співробітників Вищої школи глобальних та ...
Сьогодні 13:25
СБУ разоблачила группировку на вымогательстве денег и и ...
Сьогодні 13:01
Херсонщина: продолжается разминирование эскадренного ми ...
Сьогодні 12:53
Государственная фискальная служба Украины
Сьогодні 13:48
Вже більше 900 млн грн залучено українськими родинами з ...
Сьогодні 13:44
Відшкодування втрат на суму 17,3 млн грн забезпечили ау ...
Сьогодні 13:40
Кадастрові реєстратори Хмельниччини у поточному році за ...
Сьогодні 13:35
За 5 місяців обсяги будівельних робіт зросли на 26%, – ...
Сьогодні 13:29
З 1 липня вступають у дію зміни в ДБН, які зобов’язують ...
Вчора 09:39
Поліція перевіряє повідомлення про вибухівку у двох виш ...
22 червня 11:17
У Житомирі поліцейські викрили грабіжника
21 червня 13:00
На Житомирщині чоловік, вбив знайомого та спокійно пішо ...
20 червня 14:35
В Києві житомирянка винесла з ювелірного салону прикрас ...
20 червня 09:57
У Житомирі вночі затримали чоловіків з ноутбуком. ФОТО
Опитування
Чи задоволені Ви центральним опаленням у квартирі?
Так, повністю
Так, але хотілось би і краще
Ні
В мене інший вид опалення