Кіберфахівці Служби безпеки спільно з Національною поліцією встановили причетність т.зв. «смотрящого за камерою» однієї з житомирських виправних установ до організації шахрайської схеми, через яку масово видурювали гроші у родичів військовополонених та зниклих безвісти українських військових.
Як повідомлялося раніше, правоохоронці блокували діяльність шахраїв наприкінці лютого ц.р. Спільники «виходили» на близьких захисників, використовуючи персональну інформацію, які викладали самі ж родичі у тематичних групах у соцмережах.
Зловмисники представлялися представниками пошукової групи або координаційного штабу, запевняли, що мають потрібні зв’язки на тимчасово окупованій території України і в рф, та пропонували повернути додому їхніх близьких.
Переконуючи, що їхня «допомога» є безкоштовною, зловмисники натомість придумали інші причини для вимагання грошей – на т.зв. супутні витрати: на «пальне», «ремонт авто», «хабарі на російських блок-постах» тощо.
Згодом шахраї через спеціально створені фейкові акаунти поширювали «вдячні публікації» від імені родичів військових за допомогу у звільненні близької їм людини та номерами підконтрольних телефонів.
Під час розмов зловмисники вміло маніпулювали вразливим психоемоційним станом співрозмовників і психологічно тиснули на них.
«Вартість» різнилася від тисяч до декількох сотень тисяч гривень. Найдорожче вартувало нібито повернення військових з окупованих ворогом територій та визволення з полону.
Після отримання грошей спільники зникали зі зв’язку.
Наразі досудовим розслідуванням встановлено, що упродовж місяця лише від 10 ошуканих сімей зловмисники отримали майже півмільйона гривень. Ще два десятки – у останній момент перерахувати гроші відмовилися.
У ході слідства задокументовано особу організатора схеми. Ним виявився 24-річний «смотрящий за камерою» виправної установи Житомира, у межах якої й працював т.зв. «колл-центр». Попри свій молодий вік, молодик, засуджений за вчинення умисних тяжких злочинів, встиг здобути «авторитет» серед місцевих кримінальних кіл.
Вже на початку березня він повинен був вийти на волю, де планував продовжувати обдурювати родичів військових як, з його слів, найбільш прибутковий шахрайський «бізнес».
Втім, завдяки своєчасним злагодженим діям, правоохоронці повернули зловмисника за грати.
За даними слідства, до схеми із чітким розподілом ролей, обов’язків і повноважень організатор залучив свого 26-річного співкамерника та його цивільну дружину, які курували кожен свій «напрям» діяльності.
Зокрема, ув’язнений спільник вів роботу у соцмережах та спілкувався із родичами українських військових. Жінка відповідала за фінансовий бік оборудки.
Наразі на підставі зібраних доказів правоохоронці повідомили про підозру усім учасникам схеми в залежності від участі та ролі кожного у протиправній діяльності.
Зокрема, організатору схеми інкримінується:
- встановлення та поширення злочинного впливу, вчиненому у слідчому ізоляторі (ч.2 ст.255-1 КК України),
- організація заволодіння чужим майном шляхом обману та зловживання довірою, вчиненому повторно за попередньою змовою групою осіб у умовах воєнного стану, що завдало значної шкоди потерпілому (ч.ч.2 і 3 ст.27, ч.ч.2 і 3 ст.190 КК України),
- організація закінчених і незакінчених замахів на заволодіння чужим майном шляхом обману, вчиненому повторно за попередньою змовою групою осіб (ч.3 ст.27, ч.ч.2 і 3 ст.15, ч.2 ст.190 КК України).
Його «помічники» відповідатимуть за шахрайство, вчинене за попередньою змовою групою осіб за різних обставин та з різними кваліфікуючими ознаками.
Триває досудове розслідування, в межах якого з’ясовується точна кількість потерпілих та встановлюються інші учасники схеми.
Заходи з документування здійснили співробітники кіберпідрозділу СБУ в Житомирській області спільно зі слідчими ГУНП у регіоні та працівниками оперативного відділу установи виконання покарань за процесуального керівництва обласної прокуратури.