DataLife Engine > Україна > Міністр культури закликав народних депутатів підтримати культурні ініціативи Уряду

Міністр культури закликав народних депутатів підтримати культурні ініціативи Уряду


09.11. Разместил: yuriy
Сьогодні, 9 листопада, Міністр культури України Євген Нищук, розпочинаючи свій виступ на «Годині запитань до Уряду» у Верховній Раді України, привітав усіх з Днем української писемності та мови, а також професійним святом – Днем працівників культури та майстрів народного мистецтва.

«Працівники сфери культури – креативні підприємці, освітяни, дизайнери, книговидавці, фахівці кіно та моди, бібліотекарі, музейники, майстри народного мистецтва – саме ви своєю діяльністю створюєте умови, що дають змогу українцям розвиватися, реалізувати творчі прагнення та любов до мистецтва. Саме ви працюєте на ментальній передовій України, - наголосив Євген Нищук. Бажаю нам усім наснаги у тендітній роботі з вишуканими матеріями культури – а це смак, емоція, настрій, зрештою, людська душа».

Міністр культури звернувся до народних депутатів з проханням підтримати низку ініціатив Мінкультури, які були схвалені Урядом та потребують нагального вирішення. Це повернення фінансування єдиного в країні хореографічного училища за рахунок коштів Державного бюджету України.

«Я прошу народних депутатів підтримати нашу ініціативу, зокрема, виключити з Додатку 10 проекту Закону України про Державний бюджет на 2019 рік фінансування училища з місцевого бюджету. Оскільки це створює загрозу знищення єдиного в країні центру розвитку балетного мистецтва», - зазначив Євген Нищук.

Серед інших ініціатив, це відновлення соціальної справедливості та врахування пропозицій профспілок щодо підвищення оплати праці для музейних працівників та педагогічних працівників загальноосвітніх програм у спеціалізованих мистецьких школах-інтернатах.

Євген Нищук також подякував Верховній Раді за внесені цього літа зміни до Закону України «Про культуру» в частині визначення терміну «креативні індустрії», що дало можливість ефективно працювати над створенням умов для розкриття креативного потенціалу українців, та виконувати Угоду про асоціацію з ЄС. В цьому контексті можна відзначити успішну реалізацію ініціативи Мінкультури – проведення Другого Міжнародного Форуму «Креативна Україна», який триває вчора-сьогодні в Києві, та вже став потужною платформою для політичного та експертного обговорення питань розвитку культурних і креативних індустрій, місцем зустрічі багатьох стейкхолдерів та проведення бізнес-консультацій.

«Креативність – це можливість самореалізації, вивільнення творчого потенціалу і, зрештою, перетворення його в конкретні економічні здобутки і переваги. Це інструмент для пошуку інноваційних рішень, творення спільного майбутнього, ефективного використання усього розмаїття надбань та ресурсів нації», - сказав Євген Нищук.

Очільник Міністерства культури окреслив деякі ключові здобутки культурної політики, які були досягнуті за останній рік. Так, з 2017 року одним з пріоритетів Уряду є оновлення змісту та умов надання мистецької освіти. Українська мистецька освіта – та сфера, якій може позаздрити увесь світ і завдяки підтримці народних депутатів мистецька освіта визначена як окремий спеціалізований напрям в останній редакції Закону України «Про освіту». Саме тому, на його виконання та для збереження міжнародного лідерства національної мистецької освіти були розроблені освітні програми для мистецьких шкіл; затверджені Положення про мистецьку школу та Порядок навчання в асистентурі-стажуванні та здобуття освітньо-творчого ступеня доктора мистецтва.

У рамках реформи децентралізації та для підвищення спроможності громад спільно з Гьоте Інститутом було запущено пілотний тренінговий проект «Академія культурного лідера», спрямований на удосконалення кваліфікації місцевих культурних менеджерів, а також молоді, яка прагне працювати в креативному секторі із використанням сучасних методик та кращих практик Євросоюзу.

«Важливим кроком на шляху до прозорості та підвищення довіри до органів влади з боку суспільства є повне скасування з 1 січня 2019 року історико-містобудівних обґрунтувань (ІМО), яке замінять історико-архітектурні опорні плани, без яких будь-яке будівництво буде неможливим. Саме ці документи і створюють основу для дизайну привабливих територій, переосмислення національного надбання, розкриття креативного потенціалу громад, - повідомив Євген Нищук. - В рамках створення ефективної системи управління такими об’єктами на території України в цьому році були прийняті зміни до законодавства щодо збереження пам’яток, включених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, і я вдячний народним депутатам за підтримку та розуміння важливості цього питання для гуманітарного розвитку країни».

Новим кроком у сфері культурної політики, за словами Міністра культури, став повноцінний запуск двох потужних інституцій з підтримки креативності та креативного способу життя – Українського культурного фонду та Інституту книги, які разом з національним бюро програми «Креативна Європа» сприяють істотному підвищенню довіри культурного середовища до Уряду.

«Запуск цих інституцій – це довгоочікувана і справді історична подія – став можливим виключно завдяки відповідній активній законотворчій діяльності депутатів та швидкому внесенні змін до Закону «Про Український культурний фонд». Вперше забезпечено рівний доступ державного та недержавного секторів до публічного фінансування. І розміри фінансування – безпрецедентні, - наголосив Євген Нищук. - 25-річчя Національного книжкового форуму видавців у Львові та участь України у 70-му Франкфуртському міжнародному книжковому ярмарку можна вважати не тільки успішними, але важливими в просуванні української книги у світ. Вже маємо запрошення від Лондонського книжкового ярмарку на наступний рік. За ініціативи Мінкультури, з 2019 року Україна приєднується до Премії Європейського Союзу у сфері літератури. Таким чином, ми впевнено інтегруємося до європейського культурно-креативного простору».

Окремо Міністр культури зупинився на успіхах національного кінематографу, які стали можливими за активної державної підтримки. Так, у бюджеті 2018 року на кіно передбачено рекордну суму – 1 млрд гривень

«Саме завдяки прийняттю Закону України про підтримку кінематографії ми стали свідками фантастичного прогресу цього сектору креативних індустрій. Але для нас важливою є не кількість грошей, а зміна якості їх використання. Ми впевнено наповнюємо інформаційний простір українським контентом, реалізуючи програму з виробництва фільмів патріотичного спрямування», - зазначив Євген Нищук.

«Нарешті здійснюється мрія кількох поколінь наших кінематографістів щодо приєднання України до ЄВРІМАЖУ. Урядом розроблено проект Закону «Про приєднання до Європейського фонду підтримки спільного виробництва та розповсюдження художніх кінематографічних та аудіовізуальних творів – і я прошу шановних народних депутатів внести на розгляд та проголосувати за нього – тепер саме від вас залежить подальше приєднання України до цієї потужної програми Ради Європи».

Резюмуючи свій виступ, Міністр культури наголосив, що розуміння та поширення креативного способу життя, сприяння самореалізації громадян України – це основа конкурентоспроможності країни, підвищення її позицій в глобальних рейтингах, зокрема, за рівнем розвитку людського капіталу та інноваційності, а також отримання конкретного економічного ефекту.

Вернуться назад