DataLife Engine > Україна > Ольга Оніщук: Кількість скарг у сфері державної реєстрації зменшилася втричі

Ольга Оніщук: Кількість скарг у сфері державної реєстрації зменшилася втричі


21.02. Разместил: yuriy
Умежах реалізації Програми діяльності Уряду було впроваджено важливі антирейдерські механізми. За словами заступника Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольги Оніщук, за час роботи нової команди Міністерства вдалося істотно зменшити рівень рейдерства.

«Перед нами стояло амбітне завдання – за короткий строк скоротити випадки шахрайства щодо юридично значущої інформації. Така ціль була прописана у Програмі діяльності Уряду. На сьогодні ми виконали більшу частину запланованих заходів», – заявила Ольга Оніщук.

Зокрема, було встановлено ряд дієвих запобіжників, спрямованих на боротьбу з рейдерством у державних реєстрах. Це стало можливим внаслідок прийняття низки нормативно-правових актів, насамперед Закону України від 3 жовтня 2019 року № 159-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності», розробленого за участю Мін’юсту.

Закон ввів низку важливих антирейдерських механізмів. Найважливіший з них – анулювання доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та ЄДР реєстраторам комунальних підприємств, які згідно зі статистикою здійснювали переважну більшість незаконних реєстраційних дій. Крім того, було запроваджено обов’язкове використання бланків нотаріальних документів, які подаються для проведення державної реєстрації; встановлено обов’язок реєстратора при вчиненні реєстраційних дій у відповідних реєстрах перевіряти дійсність нотаріально посвідченої довіреності за допомогою Єдиного реєстру довіреностей, а також перевіряти цивільну правоздатність та дієздатність фізичної особи – громадянина України за допомогою Державного реєстру актів цивільного стану громадян; запроваджено механізм доступу державного реєстратора до державних реєстрів шляхом багатофакторної аутентифікації.

«Також Мін’юст посилив відповідальність за незаконні дії реєстраторів. Водночас було встановлено диференціацію санкцій за такі порушення. Ми не будемо відразу блокувати доступ до реєстрів через незначні технічні помилки. Однак, якщо бачитимемо, що порушення систематичні, будемо застосовувати відповідні покарання. Таким чином, змінено підхід до здійснення контролю у сфері державної реєстрації, який полягає не у боротьбі з наслідками, а у вжитті заходів превентивної дії», – підкреслила заступник Міністра.

Вона зауважила, що за грубі порушення, через які відбулося незаконне заволодіння майном та бізнесом, державним реєстраторам анульовано доступ до реєстрів безстроково.

«До речі, у разі встановлення наявних очевидних порушень закону у діях державного реєстратора скарги розглядаються невідкладно протягом 24 годин. В таких випадках розгляд скарг відбувається не колегіально, а одноособово Міністром юстиції. Це дозволяє швидко зреагувати на грубі порушення та відновити права законного власника», – пояснила Ольга Оніщук.

Для розгляду скарг створили Колегію з розгляду скарг у сфері держаної реєстрації та Офіс протидії рейдерству. Останній забезпечує оперативний розгляд скарг на дії державних реєстраторів, працює над узагальненням проблем у цій сфері та формує пропозиції змін до законодавства і удосконалення програмного забезпечення державних реєстрів. В Офісі працює гаряча телефонна лінія та система оперативного зворотного зв’язку електронними засобами. На дзвінки та повідомлення відповідають фахові юристи, які надають професійні консультації щодо захисту прав у сфері державної реєстрації.

Разом з цим важливим елементом нового формату розгляду скарг у сфері державної реєстрації стало спрощення процедури подання такої скарги для юридичних та фізичних осіб. Скаржнику надана можливість подання скарги в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису.

«16 січня 2020 року набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» №340-ІХ, яким ми продовжили втілювати в життя обраний курс активної боротьби з рейдерськими захопленнями. Цим законом визначено, що власник земельної ділянки в односторонньому порядку може вимагати нотаріального засвідчення договору оренди, а також скасувати таку вимогу. Також для певної категорії договорів запроваджено можливість їх поновлення, а до державних реєстраторів прав на земельні ділянки збільшено вимоги», – розповіла заступник Міністра.

Серед інших важливих заходів, які вже були реалізовані – підвищення кваліфікаційних вимог до державних реєстраторів, запровадження механізму проведення спеціальної перевірки діяльності державних реєстраторів в реєстрах з метою посилення контролю за наданням ідентифікаторів доступу до державних реєстрів та проведення аудиту державних реєстрів.

«Всі ці заходи значно зменшили кількість шахрайських дій з юридично значущими даними та знизили кількість рейдерських атак за допомогою державних реєстрів. Зокрема, це простежується в кількості оскаржуваних реєстраційних дій, яка зменшилася з жовтня по грудень 2019 року більш ніж в три рази – з 320 до 99», – підсумувала результати Мін’юсту у напрямі протидії рейдерству Ольга Оніщук.

Вернуться назад