На базі ЖНАЕУ планують створити Центр розвитку територіальних громад

26.04 13:06    
У конференц-залі Житомирського національного агроекологічного університету 25 квітня відбувся круглий стіл на тему: «SMART-COMMUNITY як стратегія розвитку територіальних громад».

У заході взяли участь представники Асоціації міст України в Житомирській області, Асоціації сільських та селищних рад, депутати та голови сільських рад, представники громадських організацій, науковці-практики, які розглянули механізми розвитку сільських територій в умовах децентралізації державного управління.

Відзначимо, що даний круглий стіл є першим з серії заходів по формуванню інформаційно-енергетичного поля розвитку сільських територій.

Практика державно-приватного партнерства, інформаційно-консультаційного забезпечення, науково-інноваційної діяльності, інвестиційних процесів та безпосереднього впровадження системного планомірного підходу в управління розвитком сільських територій є перспективним напрямом діяльності структурних підрозділів ЖНАЕУ та університету в цілому.

У ході зустрічі було висвітлено досвід державного управління та регулювання сільським розвитком, окреслено перспективи публічного управління та адміністрування, виявлено інтереси громад та визначено механізми підвищення рейтингу України за показниками рівня та якості життя. Виступаючі відмічали роль вузів у розбудові сільських територій та територіальних громад України в цілому, її вплив на реальний добробут нації.

Проректор з науково-педагогічної роботи, соціального та гуманітарного розвитку Житомирського національного агроекологічного університету Іван Мартинчук охарактеризував стан розвитку територіальних громад у Житомирі та області, визначивши основні проблеми формування об’єднаних територіальних громад (ОТГ) та окресливши перспективи підвищення їх добробуту та соціально-економічного зростання.

Директор громадської організації «Науково-дослідний інститут удосконалення систем управління» Андрій Пилипко виступив на тему «Актуальні питання державного управління», де розкрив досвід управління територіальними громадами всіх рівнів на всіх стадіях управлінського процесу, в тому числі на рівні фізіології людини, родини, поселення, адміністративно-територіального утворення, країни в цілому. Також він проілюстровав модель державного управління на основі національної ідеї, моралі і етики виховання підростаючого покоління, формуванні стандартів захищеності та політичної стабільності, планомірного сталого розвитку України.

Сергій Сокальський - голова Житомирського регіонального відділення Асоціації сільських та селищних рад, поділився з присутніми досвідом організації об’єднаних територіальних громад на теренах області, висвітлив практичні кроки їх формування, виявлені проблеми та напрями їх вирішення, розкрив специфіку регіонального розміщення, зокрема, розвитку приміських зон та віддалених від районних та обласного центру громад.

У своєму виступі він кореслив роль громадської думки, необхідності її виявлення та активізації ролі мешканців територій з метою скорення умов для забезпечення стійкого зростання.
Професором Іван Грабар - завідувач кафедри процесів, машин і обладнання Житомирського національного агроекологічного університету, розповів про умови та інструменти, що визначають засади формування цілісної особистості, дозволяють їх прожити довге й повноцінне життя. Під час виступу було запропоновано впроваджувати міні-заводи для забезпечення стійких засад розвитку української родини та становлення справжніх чоловіків, розкрито особливості застосування мікрорезонансних технологій на живі організами та соціо-еколого-економічні системи, відмічено стратегічний вектор розвитку держави у напрямі організації родових садиб та родових поселень як систем продовольчого та економічного зростання.

Андрій Стрілець - голова громадської організації «Гранідуб», Таміла Ковальчук - голова Несолонської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області, а також Світлана Молодецька - представник громадської організації «Лагульське об’єднання сталого землекористування» повідомили про практику розробки та впровадження стратегії територіального розвитку, власний досвід щодо розвитку сільських територій в контексті цільової програми «Родова садиба», зокрема через організацію та функціонування екологічних та родових поселень на теренах області та України в цілому.

Ними було відзначено важливу роль розвитку духовності та становлення високого рівня свідомості та відповідальності мешканців територій за їх особистісний та загальний щодо територіальної громади розвиток, проілюстровано етапи становлення та розвитку територіальних громад на прикладі організованих та об’єднаних родових поселень Новоград-Волинського району.

Учасники круглого столу повідомили про стратегічні розробки щодо планування та організації діяльності, зокрема, управління розвитком на основі діяльності громадських організацій та структуризації громади, виявлення активістів та створення комітетів вулиць, населених пунктів та громади в цілому.
У контексті цього, було запропоновано власну систему контролю та координації ходу виконання організаційного плану розвитку територіальної громади, що в тому числі включає створення обслуговуючого кооперативу як територіально утвореної юридичної організації по наданню комунальних послуг населенню, сприянню переробці та реалізації сільськогосподарської продукції тощо. Висвітлено проміжні результати діяльності громади.

Також йшла мова і роль ноосферної освіти (біоадекватна методика в освіті та вихованні), етики та моралі, розвитку матеріального виробництва та рівні, що сприяє постійному духовному зростанню кожної особистості в громаді.

Валентина Якобчук - завідувачем кафедри економічної теорії та інтелектуальної власності Житомирського національного агроекологічного університету, розповіла про перспективні напрями співпраці університету з позиції формування експериментально-дослідницької бази, практики навчання студентів, реалізації грантових проектів та програм як на рівні держави, так і у співпраці з Європейським Союзом. Крім цього, вона запропонувала вивчати альтернативний досвід розвитку сільських територій через механізм реалізації «Родова садиба» та формувати ефективну модель сільського розвитку з можливістю її подальшого поширення в інших регіонах.

Євгеній Ходаківський - директор науково-інноваційного інституту економіки та агробізнесу, професор кафедри економічної теорії та інтелектуальної власності Житомирського національного агроекологічного університету, розкрив особливості ноосферної економіки як основа розвитку територіальних громад, підкреслив значення інтелектуального та духовного розвитку особистості в процесі управління, відмітив роль управлінської ланки в системі органів державного управління та місцевого самоврядування та необхідність активного сприяння їх діяльності збоку місцевого населення. Професор вказав на необхідність формування ефективної команди управлінців, підвищення їх професійно-кваліфікаційного рівня та підвищення рівня освіти.

Директор регіонального відділення Асоціації міст України в Житомирській області Тетяна Кухарська зосередила свою увагу на актуальних трендах створення територіальних громад, висвітила досвід формування об’єднаних територіальних громад в області, висловивши пропозицію щодо сприяння формуванню стійких соціо-екосистем на сільських територіях в межах громад, що брали участь в круглому столі. Учасники зібрання оприлюднили інформацію про наміри по подальшій співпраці.

Михайло Васильєв - голова Всеукраїнської громадської організації «Народний рух захисту Землі» поділився досвідом розвитку територіальних громад України за часів Незалежності. Каже, що реалізація концепції «Родова садиба» є одним з напрямів розвитку сільських територій, що довела свою ефективність як на рівні окремих регіонів, так і країни в цілому. Головним в реалізації цього підходу - є його ціннісно-духовна складова, а також побудова програм діяльності на принципах органічного виробництва, безвідходної життєдіяльності та ноосфер ній освіті та вихованні.

Заслухавши інформацію та обговоривши виступи учасників круглого столу щодо реалізації концепції «SMART-COMMUNITY», як одного з напрямів відродження та розвитку сільських територій, сторони домовилися:
1) укласти меморандум про співпрацю та партнерство;
2) ініціювати створення Центру розвитку територіальних громад на базі ЖНАЕУ з метою апробації альтернативного досвіду сільського розвитку.

У Меморандумі про співпрацю, зокрема, передбачено створення умов та забезпечення співробітництва Сторін Меморандуму з метою сприяння реалізації загальнодержавних, регіональних, місцевих та міжнародних програм соціально-економічного та екологічного розвитку Полісся; створення унікального науково-дослідницького та експериментально-практичного середовища для розробки та впровадження інноваційних проектів, моделей, прототипів та технологій та зазначені напрями подальшого партнерства у напрямах:
1) сталого соціально-економічний розвитку територіальної громади на принципах морально-етичного та патріотичного виховання, духовності, розумності, гуманності та розвитку свідомості молоді;
2) стратегічного розвитку об’єднаних територіальних громад;
3) удосконалення процесів формування кадрового потенціалу та прийняття управлінських рішень;
4) активізації роді громадськості в управлінні територіальними громадами;
5) формування оптимальної моделі публічного управління територіальною громадою;
6) розвитку освіти та підвищення рівня виховання дітей, молоді та дорослих;
7) вивчення, формування та запровадження новітніх технологій у лісівництво та розвитку лісових екосистеми, поширенні практики перманентної агрокультури та органічного виробництва; інноваційного зеленого, сільського, культурного та світоглядного туризму; удосконалення та впровадження перспективних підходів у практику екологічного будівництва, архітектури, розбудови соціальної та виробничої інфраструктури населених пунктів; поширенню систем альтернативної енергетики, використання джерел відновлюваної енергії; запровадження інноваційних виробництв та підприємництва.


Плотнікова М.Ф., Інформаційне бюро Ради молодих вчених ЖНАЕУ

RuporZT


Коментарів: 0 Додати коментар Роздрукувати
Україна Цікавинка Скандали
Вчора 17:46
Не повернув Нацгвардії вертольоти під час воєнного стан ...
Вчора 15:46
Прикордонники викрили контрабандистів – планували переп ...
Вчора 14:11
СБУ викрила агентурну мережу ГРУ рф, до якої входив нар ...
Вчора 14:09
Нацполіція наклала арешт на будівлю в центрі столиці, в ...
Вчора 13:06
Ракетний удар по Костянтинівці : поліцейські врятували ...
16 травня 14:19
Струс мозку: як допомогти?
24 лютого 09:47
У 2021 році Мінфін взяв участь у реалізації 12-ти проек ...
24 лютого 09:44
Уряд урегулював термінологію інформаційно-комунікаційни ...
24 лютого 09:41
БЕБ та КРАІЛ підписали Меморандум про взаємодію та інфо ...
24 лютого 09:38
Хабар за зміну обвинувачення в суді – викрито прокурора ...
Вчора 15:51
На Житомирщині СБУ викрила «шанувальницю кадирівців»
Вчора 10:03
Російський олігарх організував незаконних бізнес у Київ ...
Вчора 09:51
Мешканець Житомирщини «подарував» банківським шахраям 6 ...
22 червня 11:19
В Житомирській області чиновники організували аферу на ...
22 червня 11:06
В одній із поліклінік Житомира виявили незаконні оборуд ...
Опитування
Чи задоволені Ви центральним опаленням у квартирі?
Так, повністю
Так, але хотілось би і краще
Ні
В мене інший вид опалення