Відновлення перевершило очікування. Тепер операційний блок хірургічного корпусу КП «Лікарня №2 ім. В. П. Павлусенка» Житомирської міської ради відповідає всім міжнародним стандартам. Медичний заклад має сучасне обладнання та комфортні умови для надання якісної допомоги пацієнтам.
Унаслідок вибухової хвилі від ракетно-бомбового удару, завданого рф 1 березня 2022 року по території Житомирської громади, будівля операційного блоку комунальної лікарні зазнала значних пошкоджень і була визнана непридатною для належної експлуатації.
Операційний блок хірургічного корпусу не просто відновили: його реконструювали з урахуванням сучасних вимог та стандартів. Відтепер приміщення має збільшену площу, що відповідає чинним державним будівельним нормам.
У всіх трьох оперційних — максимум автоматизації та інфекційний контроль. Тут все реконструйовано за принципом мінімального контакту хірурга з поверхнями. Автоматичні двері відчиняються від дотику ноги, а системи обробки рук — безконтактні. Це не лише зручно, а й критично важливо для дотримання стерильності.
Між операційними та коридором — шлюзове приміщення з автоматизованим вентиляційним режимом. Тут створюється негативний тиск, який не дає зовнішньому повітрю потрапити до операційної. При відчиненні дверей повітря виштовхується назовні, захищаючи приміщення від забруднення.
Особлива увага — ургентній операційній. Саме тут виконуватимуть найчастіші невідкладні втручання: операції при гострому апендициті, защемлених килах, перфорованих виразках шлунка й дванадцятипалої кишки, деструктивних холециститах, травмах черевної порожнини, а також при вогнепальних пораненнях. Ця операційна працюватиме цілодобово — у вихідні, святкові дні, вдень і вночі.
Кожна операційна має окрему систему вентиляції. Під ламінарними потоками перебуватимуть і пацієнт, і персонал. Повітря тут оновлюється до 50 разів на годину — це майже повна заміна щохвилини. Такий повітрообмін — запорука інфекційного контролю, що суттєво знижує ризики післяопераційних ускладнень і гарантує безпеку як пацієнтам, так і медикам.
Газопостачання централізоване: до операційних подається кисень, вуглекислий газ, стиснене повітря та створюється вакуум. Усі чотири компоненти заведені централізовано, що відповідає сучасним медичним стандартам.
Лікарі переконані: оновлений блок стане потужним інструментом для якісного надання медичної допомоги. Зізнаються: навіть не мріяли, що колись працюватимуть у таких умовах.
"Операційний блок — це серце лікувального закладу. Без нього повноцінна робота кластерного закладу просто неможлива. Наша лікарня має хірургічне спрямування, а хірургія — це дзеркало медичного закладу. Саме через неї пацієнт відчуває рівень медицини», — говорять фахівці.
Уже 19 травня тут планують вже розпочати ургентні оперативні втручання.
«У нас надзвичайні лікарі — з золотими руками й розумом. І тепер вони матимуть змогу лікувати й рятувати життя в належних умовах. Для житомирян це означає якісну медичну допомогу. Тим більше, що ці послуги отримують не лише мешканці Житомира, а й уся область. Висловлюємо глибоку вдячність Європейському інвестиційному банку, Європейському Союзу та кожному громадянину Європи за підтримку України й Житомира зокрема», — Світлана Ольшанська, перша заступниця міського голови Світлана Ольшанська.
Загальна кошторисна вартість реконструкції операційного блоку становить 28,5 мільйона гривень. З них вартість будівельних робіт —24,2 мільйона гривень (згідно з договором підряду). Станом на 14 травня 2025 року заплановані будівельні роботи завершені та профінансовано вже понад 15,6 мільйона гривень. Зокрема, 2,7 мільйона — з бюджету Житомирської міської територіальної громади, ще понад 12,9 мільйона — за рахунок державної субвенції.
Проєкт реалізовано в межах "Програми відновлення України", яка впроваджується урядом у співпраці з Європейським інвестиційним банком.