Результати здійснення правосуддя ЖААС у I півріччі 2017 року: порівняльний аналіз

Результати здійснення правосуддя ЖААС у I півріччі 2017 року: порівняльний аналіз

14.08 13:42    
Дані статистично-аналітичного відділу Житомирського апеляційного адміністративного суду свідчать, що впродовж I півріччя 2017 року до суду надійшло 3784 справи за апеляційними скаргами проти 3712 справ у I півріччі 2016 року.

Найбільшу частину справ, що надійшли до суду, становлять справи про соціальний захист громадян –  2344 або 62% від загальної кількості надходження справ. У I півріччі 2016 року такий показник становив 2591  справу (69,8%). Частка справ, пов’язаних з реалізацією податкового законодавства та справ зі спорів з відносин публічної служби дорівнює 14% від загальної кількості надходження справ або 302 та 242 відповідно. Решту 896 справ або 24 % справ складають інші категорії спорів.

У порівнянні з аналогічним періодом 2016 року, спостерігаються зміни у надходженні справ за категоріями спорів.
Насамперед, потрібно звернути увагу на збільшення наступних показників надходження справ:
-          зі спорів з приводу забезпечення реалізації конституційних прав особи - з 3% до 3,5%;
-          зі спорів з приводу забезпечення громадського порядку та безпеки - з 0,8% до 3%;
-          зі спорів з приводу реалізації державної політики у сфері економіки - з 1,8% до 2,8%;
-          зі спорів з приводу забезпечення юстиції - з 2% до 8,6%.

Водночас в інших категоріях справ спостерігається зменшення числа надходження справ за апеляційними скаргами.

Наприклад, на 7,9% зменшилась кількість надходження апеляційних скарг у справах, пов’язаних із соціальним захистом громадян. Показник надходження заяв про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами не змінився порівняно з минулим роком і становить 5 заяв.

Необхідно врахувати те, що на кінець звітного періоду із 38 штатних одиниць фактично працювало 10 суддів, а тому у І півріччі 2017 року середньомісячна кількість надходження справ і матеріалів на розгляд до одного судді становила 65. У І півріччі 2016 року такий показник складав 54 справи та матеріалів (за працюючих 16 суддів).

Узагальнюючий середньомісячний показник надходження справ і матеріалів до одного судді серед апеляційних адміністративних судів України у звітному періоді становив 44.

Отже, у І півріччі 2017 року середньомісячний показник розглянутих справ і матеріалів одним суддею збільшився у 1,2 рази у порівнянні з І півріччям 2016 року. Результатом збільшення такого показника є зменшення фактичної чисельності працюючих суддів ( з початку року 3 судді звільнено у відставку, припинено повноваження у 1 судді).

У першій половині 2017 року майже усі апеляційні скарги повертались особам, які з ними звернулись, з причин несплати судового збору в розмірі, встановленому Законом. Незначна кількість апеляційних скарг повернута у зв’язку з відкликанням апеляційної скарги на підставі ч.2 ст.193 КАС України та неправильним оформленням апеляційної скарги відповідно до вимог ст. 187 КАС України.

Причиною  для відмови у відкритті апеляційного провадження стало і те, що особи, які подавали апеляційні скарги після закінчення строку на апеляційне оскарження судового рішення, не клопотали про поновлення такого строку або вказували підстави для поновлення строку апеляційного оскарження, які  судом визнавались неповажними. Найбільше відмовлено у відкритті апеляційного провадження органам Пенсійного фонду України, які звертались поза межами строку на апеляційне оскарження судових рішень без поважних на те причин. 

Порівнюючи показники повернутих апеляційних скарг у І півріччі 2017 року та І півріччі 2016 року можна стверджувати, що у звітному періоді майже у чотири рази зменшилась кількість справ, у яких апеляційні скарги повернуто особам, які з ними звернулись. Це пов’язано із внесенням змін до Закону України «Про судовий збір», якими звільнено органи Пенсійного фонду України від сплати судового збору, оскільки у I половині 2016 року основна частина апеляційних скарг була повернута саме пенсійним органам, які виступали відповідачами у справах про соціальних захист громадян.

У звітному періоді майже у три рази збільшилась кількість справ, у яких апеляційний розгляд відбувався по суті заявлених позовних вимог. Це пов’язано із зменшенням кількості справ, у яких апеляційні скарги повернуто особам, які з ними звернулись. Також більше, ніж у 2 рази збільшилась кількість розглянутих справ за апеляційним скаргами на ухвали судів першої інстанції. Збільшення відбулось за рахунок надходження апеляційних скарг на ухвали, постановлені судами першої інстанції у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби, особливості провадження яких визначені ст. 181 КАСУ (оскарження до суду постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору).

Крім того, впродовж І півріччя 2017 року Верховним Судом України розглянуто 5 справ, у яких Житомирський апеляційний адміністративний суд ухвалював судові рішення. Із зазначених 5 справ ВСУ було скасовано 2 рішення апеляційної інстанції, що у відсотковому співвідношенні складає 40% із загальної кількості переглянутих.

Порівнюючи з аналогічним періодом 2016 року кількість переглянутих справ ВСУ становила 21 справу, в яких ЖААС ухвалював рішення. Частка скасованих становила 11 рішень, що у відсотковому співвідношенні становило 52%.

Отже, якість розгляду справ в І половині 2017 року зросла на 12% в порівнянні з І половиною 2016 року.
З огляду на викладене, вказані дані свідчать про позитивні тенденції ефективної діяльності суду у І півріччі 2017 року, незважаючи на наявну проблему кадрового забезпечення в суддівському корпусі та суттєві зміни в ході судової реформи в цілому.

 Прес-служба суду

RuporZT


Коментарів: 0 Додати коментар Роздрукувати
Україна Цікавинка Скандали
Сьогодні 18:23
За фактом підпалу автомобіля вінничанина поліцією розпо ...
Сьогодні 18:23
15 років ув’язнення загрожує зловмиснику, який вчинив з ...
Сьогодні 18:22
По факту хулиганства в гаражном кооперативе столичная п ...
Сьогодні 18:21
За разбойное нападение на киевлянку сумчанин проведет з ...
Сьогодні 18:20
Следователи полиции Киева сообщили мужчине о подозрении ...
Вчора 17:04
Дмитро Кулеба: Тиждень Азії в МЗС - це початок нової ре ...
Вчора 17:01
Дмитро Кулеба заручився підтримкою Норвегії в ООН і НАТ ...
Вчора 16:58
20 медиків систем МВС та МОЗ відлетіли допомагати італі ...
Вчора 16:55
Роз’яснення щодо нових обмежувальних заходів на період ...
Вчора 16:52
Віктор Ляшко: Всі мають зрозуміти необхідність більш жо ...
03 квітня 12:01
Житомирщина: Усім затриманим, які «заробляли» на оборуд ...
03 квітня 11:08
У Житомирі затримали ще одну банду «домушників»
02 квітня 10:38
Пара з Житомирщини обкрадала квартири у Ніжині. ФОТО
02 квітня 09:10
У Житомирі з церкви намагалися викрасти людські пожертв ...
01 квітня 14:44
На Житомирщині підтверджено ще один випадок захворюванн ...
Опитування
Чи задоволені Ви центральним опаленням у квартирі?
Так, повністю
Так, але хотілось би і краще
Ні
В мене інший вид опалення