У Житомирі відкрито виставку унікальних документів ХІХ–початку ХХ століть

У Житомирі відкрито виставку унікальних документів ХІХ–початку ХХ століть

18.02 13:36    
За інформацією Держархіву Житомирської області, з нагоди відзначення 1305-ї річниці від першої згадки про місто Коростень (945 р.) в приміщенні Державного архіву Житомирської області відкрито виставку архівних документів. На виставці експонуватимуться унікальні документи ХІХ – початку ХХ століть.

За міжнародними історичними стандартами, роком народження міста вважається рік його першої писемної згадки. За давнини історична Іскорость — столиця міцного союзу племен древлян.

Крайня дата документу, що виявлений у фондах Держархіву Житомирської області – 1833 рік. Це Посімейний список дворянина ІІ розряду м-ка Іскорость Яна Гурського. Не менш цікаві Ревізькі сказки (перепис населення) по м-ку Іскорость за 1857 рік та клірова відомість (опис будівлі, майна та інформація про священослужителів) Свято-Покровської церкви м-ка Іскорость за 1854 рік, а також метричні книги парафіяльної церкви м-ка Іскорость, датовані 1837 та 1856 роками.

На виставці також експонуються історико-статистичний опис Іскорості (Н.І.Теодорович, 1888 р.) та Енциклопедія «Історія міст і сіл УРСР» (1973 р.).

Архівні документи Волинського губернського правління відображають мукомельне виробництво (1909 р.), будівництво клеєварного заводу (1914 р.). Заслуговують на увагу документи Волинського Губернського по селянським справам присутствія, а саме: Подвірний список поміщика Вацлава Степановича Любовидського (1862 р.) та проект купчої Іскоростенського нотаріуса І.І. Кашина (1916 р.).

Викликають інтерес пам’ятні книжки народних училищ Волинської губернії про Іскоростенське двокласне училище (1909-1910 рр.) та фарфоровий завод в м. Іскорості (1915 р.).

Життя мешканців Іскоростеня різко змінилося з будівництвом залізниці у 1901 році. Газетний фонд держархіву області представляє видання «Киевлянин», де опубліковано перший розклад руху потягів у 1902 році, газета «Правда Коростенщини» у статтях «Невтомна праця залізничників» (1945 р.) та «Вони водять ешелони по коліях великої залізничної держави» (1952 р.) розповідають про нелегку працю залізничників.

Значне інформативне наповнення мають документи доби 20-х років минулого століття. Розвиток промисловості у цей період демонструють документи колегії виробничого комітету Волинської губернської Ради народного господарства про миловаріння, виробництво колесового мастила, клеєваріння, табачне виробництво, фармацію (1921 р.), Волинського губернського відділу місцевого господарства про стан стаціонарного обладнання на Коростенській електростанції (1924 р.), Коростенського окружного виконавчого комітету про проект будування механічного заводу та металообробну промисловість (1926 р.), про облік торгівельних помешкань (1926 р.).



План будівництва промислових об’єктів (1928-1929 рр.) та звітні дані Коростенського окружного виконавчого комітету про житлове будівництво (1927-1928 рр.) відображають розвиток міста Коростеня.

Гуманітарна сфера зазначеного періоду представлена документами про відкриття стаціонарної лікарні в м-ку Іскорость (1920 р.), про стан дитячого будинку в м. Коростені (1924 р.), про спорудження саду і літнього театру в місті (1925 р.). Заслуговує на увагу Урочисте зобов’язання студентів першого випуску Коростенського педагогічного технікуму (1929 р.) та інформація Коростенського окружного виконавчого комітету про передачу друкарських машин місцевій друкарні (1925 р.).

Відвідувачі виставки мають змогу ознайомитися зі справами Волинського губернського статистичного бюро про кількість населення міста та його національний склад у 1923-1924 роках.

Великий масив документів, що експонується на виставці, показує життя коростенців у важкі роки Голодомору 1932-1933 років, політичних репресій 1937-1938 років, Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років та Чорнобильської трагедії 1986. У цьому розділі містяться актові записи про смерть внаслідок голоду (1932 р.), архівно-слідчі справи репресованих заступника голови Коростенського міськвиконкому Тутка Андрія Миколайовича, секретаря райкому партії КП(б)У Бєлошапка Григорія Дмитровича, вченого секретаря Макоди Трохима Григоровича. Важкі воєнні роки представлені документами про діяльність робітничо-підпільних організацій в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.

Усіх, кому не байдужа історія рідного краю – міста Коростеня, Держархів Житомирської області запрошує відвідати виставку, яка діє у читальній залі з 17 лютого по 1 березня 2010 року.

RuporZT


Коментарів: 0 Додати коментар Роздрукувати За матеріалами: Рупор Житомира
Україна Цікавинка Скандали
Вчора 21:35
За матеріалами СБУ довічне ув’язнення отримав «топщур» ...
Вчора 21:35
Виплатили фіктивним працівникам понад 13 млн грн: на По ...
Вчора 21:33
Юлія Свириденко: У Гданську фіналізували домовленості п ...
Вчора 21:32
Комюніке Прем’єр-міністра України Юлії Свириденко та Пр ...
Вчора 21:29
Із початку повномасштабного вторгнення вдалося мобілізу ...
Вчора 16:30
375 млн євро на відновлення енергетичної інфраструктури ...
Вчора 16:28
МОЗ: Україна поділилася з Норвегією досвідом роботи мед ...
Вчора 16:26
Юлія Свириденко: 160 угод на понад 10 млрд євро буде ук ...
Вчора 16:24
Нові можливості для українського експорту: Держпродспож ...
Вчора 16:22
Уряд погодив передачу УЗ трьох арештованих тепловозів Б ...
Вчора 16:22
Незаконне збагачення на понад 9,3 млн грн – прокурори п ...
24 червня 19:11
Афера з орендою землі: на Житомирщині поліцейські розсл ...
20 травня 13:55
Масштабна операція з очищення системи Національної полі ...
19 травня 10:29
На Житомирщині викрито схему незаконного нарахування гр ...
31 березня 22:45
125 000 гривень «відкату» за підписання договору: Нацпо ...
Погода
Опитування
Чи задоволені Ви центральним опаленням у квартирі?
Так, повністю
Так, але хотілось би і краще
Ні
В мене інший вид опалення