Житомирянин Вадим Рутковський у 14-річному віці пройшов крізь пекло концтабору «Штутгоф»

09.04 14:48    
11 квітня 1945 року з воріт концтабору смерті Бухенвальд біля Веймара вийшов останній в’язень. Ця дата увійшла в історію як Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Відтоді пройшло багато часу, та страшні злочини проти людства не мають давності.
Житомирянин Вадим Рутковський у 14-річному віці пройшов крізь пекло концтабору «Штутгоф»

91-річний Вадим Рутковський щороку відвідує у Житомирі пам’ятний знак «Жертвам фашизму». Він – в’язень німецького концтабору "Штутгоф". Білорус за походженням, уродженець Могильова… Ще юним 14-річним хлопцем він пройшов найстрашніші випробування.

Сьогодні Вадим Вікторович розповідає про пережите.

«Я був пов’язаний з міським могилевським підпіллям. Під час облоги у квітні 1943- го я був поранений, і мене взяли. В кінці квітня ми потрапили в облогу, де нас всіх тримали, потім всіх посадили у вагон-телятник і кудись повезли. Потрапив до міста, яке нині зветься Іновроцлав (до 1939 року це була територія Німеччини). Тоді мені було 14 років… Там були шахти, і ми жили на території в бараках, яка була огороджена колючим дротом. Це був початок 1944 року.…Коли бараки бомбили, пошкодили огорожу, і нас декілька чоловік втекло звідти. Пішли… В основному зі мною були польські хлопці. Ми пішли до міста Торунь. Там на залізниці мене зловили, побили, посадили у вагони пасажирські й завезли….. Куди б ви думали? Данциг (Гданськ) ми проїхали ... Бачу, на вокзалі написано німецькою «Божа гавань»… Це був концлагер…»

Вадим Рутковський згадує, в концтаборі "Штутгоф" над в’язнями проводили медико-біологічні досліди, і йому двічі робили пункцію спинного мозку, після якої у нього відібрало ноги.

«Брали сироватку і запускали через великий такий шприц кубиків на 100. От після другого разу у мене і відняло ноги, я тоді познайомився з милицями… Там пробув до дати визволення - січня 1945 року».

У 15-річному віці Вадим Вікторович після звільнення потрапив до військової частини. Вільно володів польською та німецькою мовами, а тому підробляв перекладачем. У Могильові після повернення пів року працював помічником кіномеханіка в кінотеатрі.

До Житомира приїхав 25 квітня 1956 року, коли дізнався, що батько знайшовся. «Батька мого незаконно заарештували, його реабілітували, він сидів у Борисові. Там йому видали довідку при звільненні, а в Житомирі він отримав паспорт».

У Житомирі Віктор Рутковський працював в кінотеатрі до літа 1949 року, до призову на військову службу. За цей час вже отримав свідоцтво про освіту: закінчив 8 класів вечірньої школи.

27 років чоловік віддав житомирському підприємству «Електровимірювач», працював в Інституті проблем моделювання АН. Згадує, що двічі зустрічався у Житомирі з Борисом Патоном. А коли вийшов на пенсію, його запросили працювати в Житомирський обласний архів.

«Я вже 15 років як на пенсії. Маю стаж 58 років 3 місяці та кілька днів», - посміхається 91-річний чоловік з дивовижною долею та незламною силою волі...

Довідково: У Третьому Рейху були створені 26 великих концтаборів та понад тисячі невеликих таборів, де утримували в’язнів.

У період 1933-1945 років через них пройшли приблизно 2,4 мільйона осіб. Приблизно 1,8 мільйона (майже 74%) загинули там. Кількість українців, що утримувалися та загинули в концтаборах, визначити непросто: вони були бездержавною нацією і їх зазвичай реєстрували як росіян, поляків, чехів чи осіб інших національностей.

RuporZT


Коментарів: 0 Додати коментар Роздрукувати
Україна Цікавинка Скандали
Сьогодні 15:33
Посилки з глушниками до вогнепальної зброї затримали ки ...
Сьогодні 15:26
Триває вивантаження рекордної партії контрабанди, яку п ...
Сьогодні 14:22
ДБР завершило розслідування щодо колишнього голови КСУ ...
Сьогодні 13:24
Днепропетровские спасатели совместно с полицией проведи ...
Сьогодні 12:31
Львовская область: в результате курения, мужчина получи ...
Сьогодні 11:25
Дмитро Кулеба і Ауреліу Чокой обговорили розвиток украї ...
Сьогодні 11:22
Мінекономіки: Понад 1 млрд грн спрямовано на виплату “к ...
Сьогодні 11:07
Дмитро Кулеба: Рішення Парламенту Латвії створити депут ...
Сьогодні 11:02
Космическая тематика и современное коллекционирование: ...
Сьогодні 11:01
Міністр оборони України провів зустріч із делегацією Се ...
14 травня 09:34
Довірливі житомиряни віддали ошуканцям близько 80 тисяч ...
13 травня 15:54
На Житомирщині через банк «відмивали» злочинні гроші
13 травня 11:57
У Бердичеві водій-порушник намагався відкупитися від по ...
12 травня 12:56
У Житомирі молодик у присутності родичів побив поліцейс ...
11 травня 11:53
В Житомирській області 25-річний молодик намагався вист ...
Опитування
Чи задоволені Ви центральним опаленням у квартирі?
Так, повністю
Так, але хотілось би і краще
Ні
В мене інший вид опалення